Wsparcie w kryzysie

Jest „pierwszą pomocą psychologiczną” obejmującą:
-udzielenie wsparcia emocjonalnego („złapanie oddechu”)
-ocenę zagrożeń (myśli samobójcze, przemoc)
-ocenę sytuacji (w szoku często tracimy zdolność trzeźwej oceny)
-mobilizację zasobów
-wspólne zdefiniowanie najpilniejszych kroków do podjęcia

Kryzys jest normalną reakcją zdrowego człowieka

na nienormalne okoliczności

TWOJE SŁABOŚCI
STANĄ SIĘ ŹRÓDŁEM

Twojej siły

(Z. Freud)

Kiedy pojawia się kryzys

Doświadczenie kryzysu pojawia się wówczas, gdy zderzamy się z okolicznościami, które przerastają nasze aktualne możliwości poradzenia sobie z nimi. Może to być np.: śmierć lub choroba bliskiej osoby, wypadek, bycie świadkiem przestępstwa, rozwód lub zdrada partnera, utrata pracy, ale również mogą to być wydarzenia pozytywne np.: narodziny dziecka, wygrana w „totka”. Warto pamiętać, że kryzys to nie oznaka słabości.

Dlaczego sięgać po wsparcie?

Celem wsparcia w kryzysie jest pomoc w powrocie do równowagi i odzyskaniu sił w taki sposób, aby możliwe było podjęcie bardziej długoterminowych działań, mających na celu rozwiązanie problemu. Problem, z którym pacjent się mierzy, może przerastać jego aktualne możliwości. To jednak nie oznacza, że problem nie jest nie do rozwiązania. Potrzebuje nieco więcej czasu, aby wypracować nowe mechanizmy oraz umiejętności, które pozwolą  oswoić problem, aby ostatecznie móc go przezwyciężyć.

Co daje wsparcie psychologa?

Kiedy pacjent odzyska równowagę,  będzie już zdolny samodzielnie pokierować dalszymi działaniami, w tym także skorzystać z pomocy specjalisty odpowiedniego dla jego problemu: lekarza, prawnika, psychoterapeuty, terapeuty uzależnień. W praktyce interwencja kryzysowa obejmuje około trzech sesji, z których każda ma określony cel i strukturę. Sesje odbywają się w odstępach kilkudniowych, w zależności od potrzeb i stanu klienta.

Scroll to Top